Slike strani
PDF
ePub
[merged small][ocr errors][subsumed][ocr errors][ocr errors][ocr errors]

January, 1920.

Bulletin, 1919, No. 71. Part 1: !94.

DEPARTMENT OF THE INTERIOR.

BUREAU OF EDUCATION.

WASHINGTON, D. C.

EDUCATIONAL DIRECTORY, 1919-20. PART 1.

GOVERNMENT EDUCATIONAL ACTIVITIES.

CONTEXTS.-1. The United States Bureau of Eduaction—II. Department of State-III. Department of

War-IV. Department of the Navy-V. Department of the Treasury-VI. Department of the Interior-VII, Department of Agriculture_VIII. Department of Labor-IX. Independent establishments: (1)Library of Congress; (2) Smithsonian Institution; (3) The Panama Canal; (4) Civil Service Commission; (5) Federal Board for Vocational Education; (6) United States Shipping Board; (7) L'nited States Geographic Board; (8) Commission of Fine Arts.

I. THE UNITED STATES BUREAU OF EDUCATION.

Commissioner of Education, Philander P. Claxton.

Theo. Honour, private secretary to the commissioner.
Office of the Chief Clerk:

James F. Abel, chief clerk.
Mrs. Martha E. Noges, assistant to the chief clerk.
Miss Eunice W. Curtis, in charge of mails and files.
B. Frank Morrison, clerk.
Willism Newman, messenger.
George W. Johnson, assistant messenger.

Clara King, messenger girl.
Editorial Division:

James C. Bogkin, editor.
Allen E. Miller.
Lovick Pierce.
Henry R. Evans.
Mrs. Lottie E. Condron.
Mrs. Nannie H. McRoberts.
Gertrude Vink.
John R. Hendley.
Ethel M. Wheaton.

Edward T. Dyer.
Statistical Division:

Lewis A. Kalbach, director of statistics.
H. R. Bonner, collector and compiler of statistics.
Alex. Summers, statistician.
Mrs. Pearl Woolverton,
Nathalie Leveque.
Charles E, Waters.
Lula M. Comstock.
Mrs. Margaret G. Boykin.
Elias Nadelman.
Grover C. Young.
Mary Ella Webb.

1 The Educational Directory, 1919-20, is in seven parts, viz: Part 1, Government educational activities; Part 2, Public-school systems; Part 3, Higher education; Training of teachers; Part 4, Special schools; Part 5, Summer-school directors; Part 6, Museums and libraries; Part 7, Miscellaneous educational organizations.

142643-20_1

Supt Doc.

Library Division:

John D. Wolcott, chief.
Edith A. Wright.
Miltenberger N. Smull.
Mrs. May Gray.
Martha McCabe.
Agnes I. Lee.
Undine Levy.

Beatrice Mills.
Division of City School Systems:

Frank F. Bunker, specialist in city school systems.
Walter S. Deffenbaugh, specialist in education in villages and towns.
Florence C. Fox, specialist in educational systems.
Julia W. Abbott, specialist in kindergarten education.
Mrs. Alice B. Fernandez, specialist in industrial and economic relations in education.
Mrs. Florence K. Evans.
Bertha Y. Hebb.

Mabel Thawley.
Division of Higher Education:

George F. Zook, specialist in higher education.
Chester D. Jarvis, specialist in agricultural education.
Glen L. Swiggett, specialist in commercial education.
Walton C. John, specialist in charge of land-grant college statistics.

Ella B. Ratcliffe, clerk.
Division of Rural Education:

Alva 0. Neal, specialist in rural school administration.
Jasper L, McBrien, school extension agent.
John C. Muerman, specialist in rural education.
Mrs. Katherine M. Cook, specialist in rural education.
Belvia E. Cuzzort, assistant in rural education.
Edith A. Lathrop, assistant in rural education.

7.18.22
William R. Hood, legislative reference clerk.
Division of Foreign Educational Systems:

Walter A. Montgomery, specialist i foreign educational systems.
Theresa Bach, translator.

Peter H. Pearson, translator.
Division of Vocational Education:

William T. Bawden, specialist in industrial education.

Mrs. Henrietta W. Calvin, specialist in home economics. Division of Home Education:

Ellen C. Lombard.
Division of School Hygiene:

Willard S. Small, specialist in school hygiene and sanitation.
Mrs. L. D. Goldsberry.
Arthur MacDonald.
Julia B. Tappan.

Anna M. McGavin.
Division of Civic Education:

Arthur W. Dunn, specialist in civic education.
Stenographic Section:

Mrs. Marthena Whipple Wolcott, in charge.
Emma Schwab.
Lempi J. Hytonen.
Mrs. Gladys G. Chaney.
Andrew H. Gibbs.
Mrs. Lucy M. Manning.
Grace M. Weston.
Vena L. Whiting.

Alfred Chiciricco.
Division of School Directed Home Gardening:

John L. Randall, director.
Ethel Gowans, regional director.
Frederick A. Merrill, specialist in school and home gardening.
Cyril A. Stebbins, regional director.
Lester S. Ivins, regional director.
Clarence M. Weed, regional director,
D. J. McIntyre, assistant regional director.
E. F. Murphy, assistant regional director.

[ocr errors]
[ocr errors][ocr errors][ocr errors][ocr errors][ocr errors][ocr errors][merged small]

Dirision of School Directed Home Gardening-Continued.

8. C. Wilson, assistant regional director.
Helen Fitz Randolph, specialist.
Mabel Hile.
Robert S. Johnson.
Mildred C. Griffin.
Birdie B. Hill.
Mrs. Lottie Patton.

Percival W. Webster.
Ditinna of Community Organization:

Edward J. Ward, specialist in community organization.

Henry E. Jackson, special agent in educational community organization. Information Service:

W. Carson Ryan, jr., specialist in industrial education and vocational guidance.

Meta B. Aussieker. Decision of Visual Instruction:

Russell F. Egner. 4 Bericanization Division:

Brendice P. Little. 4 aka Dirision:

Washington (D. C.) Office

William Hamilton, acting chief.
David E. Thomas, accountant.

Marie C. Kenealy.
Seattle (Wash.) Office,

William T. Lopp, superintendent of education of natives of Alaska.
Harry C. Sinclair, supply agent.
Chauncey C. Bestor, special disbursing agent.
Julius C. Helwig.
James (). Williams.

Mrs. Ivy M. Knox.
School Board Service Division:

Ella May Ludemann, assistant in teacher placement.
Elsie V. Carlson.
Mrs. Florence T. Grayson.

Lenora L. Leedom.
Substation (Seattle, Wash.):

Henry Suzzalo, president.
Frederick E. Bolton, dean of the College of Education.

Clifford Woody, professor of education. 8u5etation (Nashville, Tenn.):

Fletcher B. Dresslar, special agent in charge.
Special Collaborators in Field Service:
1. Representatives of State departments of education-

Mrs. Mary C. C. Bradford, State superintendent of public instruction, Denver, Colo.
Ernest W. Butterfield, State superintendent of public instruction, Concord, N. H.
Charles Carroll, State department of public instruction, Providence, R. I.
Julius A. Churchill, State superintendent of public instruction, Salem, Oreg.
W. H. Clemmons, State superintendent of public instruction, Lincoln, Nebr.
Ewing N. Collette, State department of education, Oklahoma, Okla.
Bennett C. Douglas, State department of education, Montpelier, Vt.
Spright Dowell, State superintendent of education, Montgomery, Ala:
Leo M. Favrot, assistant rural school supervisor, State department of education, Baton Rouge,

La.
Thomas E. Finegan, deputy commissioner of education, Albany, N. Y.
Fred Gladden, clerk, State board of education, Indianapolis, Ind.
Lester D. Henderson, commissioner of education, Juneau, Alaska.
Calvin N. Kendall, commissioner of education, Trenton, N.J.
T. B. McDonough, State department of education, Cheyenne, Wyo.
W. W. Marquardt, director of education, Manila, P. I.
Elvin J. Norton, deputy State superintendent of public instruction, Salt Lake City, Utah.
Mrs. Josephine C. Preston, State superintendent of public instruction, Olympia, Wash.
Ethel E. Redfield, State superintendent of public instruction, Boise, Idaho.
Charles H. Saylor, State department of education, Springfield, Ill.
Fred L. Shaw, State superintendent of public instruction, Pierre, S. Dak,
M. P. Sharkey, State superintendent of free schools, Charleston, W. Va.
Payson Smith, commissioner of education, Boston, Mass.
William R. Smithy, secretary, State board of education, Richmond, Va.

[merged small][ocr errors]

Special Collaborators in Field Service-Continued.
1. Representatives of State de partments of education-Continued.

Arthur R. Spaid, commissioner of education, Dover, Del.
M. Bates Stephens, State superintendent of public instruction, Baltimore, Md.
John E. Swearinger, State superintendent of public instruction, Columbia, S. C.
Augustus 0. Thomas, State superintendent of public instruction, Augusta, Me.

May Trumper, State superintendent of public instruction, Helena, Mont. 2. Higher Education

Kendrick C. Babcock, dean, College of Liberal Arts, University of Illinois, Urbana, Ill.
George W. Bissell, professor of mechanical engineering, Michigan Agricultural College, East Lan

sing, Mich.
Eugene C. Branson, University of North Carolina, Chapel Hill, N. C.
Eugene Davenport, dean of the College of Agriculture, University of Illinois, Urbana, Ill.
Edward C. Elliott, chancellor, University of Montana, Helena, Mont.
A. Caswell Ellis, professor of education, University of Texas, Austin, Tex.
Fred M. Fling, professor of history, University of Nebraska, Lincoln, Nebr.
Edwin Greenlaw, professor of English, University of North Carolina, Chapel Hill, N.C.
Harry L. Kent, supervisor of agricultural education, Manhattan, Kans.
Parke L. Kolbe, president, Municipal University, Akron, Ohio.
J. G. Lipman, college farm, New Brunswick, N.J.
H. A. Morgan, dean of the College of Agriculture, University of Tennessee, Knoxville, Tenn.
William H. Smith, president, Mississippi Agricultural and Mechanical College, Agricultural

College, Miss.

Guy M. Wilson, professor of agriculture, Iowa State College, Ames, Iowa. 3. Rural Education

J. H. Ackerman, president, State normal school, Monmouth, Oreg.
Herbert E. Austin, East Carolina Teachers' Training School, Greenville, N.C.
Naaman R. Baker, county superintendent of schools, Birmingham, Ala.
Ernest Burnham, State normal school, Ypsilanti, Mich.
Thomas J. Coates, principal, State normal school, Richmond, Ky.
Benjamin M. Davis, professor of agricultural education, Miami University, Oxford, Ohio.
Edward A. Freeman, superintendent of schools, Itasca District No. 1, Grand Rapids, Minn.
Marie Turner Harvey, Kirksville, Mo.
I. W. Huntzberger, high school, Washington, D.C.
Walter E. Larson, State inspector of rural schools, State department of public instruction, Madi-

son, Wis.

George M. Lynch, superintendent of schools, Arcadia, Fla.
Charles G. Maphis, professor of secondary education, University of Virginia, Charlottesville, Va.
W.B. Mooney, State teachers' college, Greeley, Colo.
Richard H. Powell, principal, State normal school, Valdosta, Ga.
C. G. Sargent, Colorado Agricultural College, Fort Collins, Colo.
Charles C. Schmidt, professor of education, University of North Dakota, University, N. Dak.
Joseph H. Shriber, professor of rural education, State Teachers' College, Greeley, Colo.
Fred W. Smith, president, North Dakota School of Forestry, Bottineau, N. Dak.
Rufus W. Stimson, agent, State board of education, Boston, Mass.
Burr W. Torreyson, superintendent of schools, Fort Smith, Ark.
Earl S. Wooster, State normal school, Ellensburg, Wash.

Charles C. Wright, superintendent of schools, Hunting Creek, N.C. 4. United States school garden army:

Margaret W. Aherne, Asheville, N. C.
Max H. Albertz, Madison, Wis.
Mrs. Susan S. Albertis, Washington, D.C.
Lewis Clark Armstrong, director of agriculture, Dover, Del.
John W. Bridges, Norman, Okla.
Roy B. Bowers, city superintendent of schools, Bristol, Va.
Spencer Charles Brown, garden supervisor, Tuscaloosa, Ala.
Ella S. Carter, Philadelphia, Pa.
Guyon J. Carter, superintendent schools, Avoca, N. Y.
Ronald E. Chapman, Seattle, Wash.
Hubert R. Cornish, principal of schools, Paterson, N. J.
Abbie Jewett Craig, county superintendent of schools, Rockford, Ill.
Lucy L. Davis, supervisor of gardens, Lynchburg, Va.
Mrs. J. Adelaide Derringer, Baltimore, Md.
Otis Miles Eastman, supervisor of project works, Cleveland, Ohio.
Fred Eugene Fuller, Cedar Falls, Iowa.
C. Lee Govan, emergency demonstration agent, Gastonia, N.C.
Roland W. Guss, director of school gardens, Cincinnati, Ohio.

mal Collaborators in Field Service-Continued.
4. L'ated States school garden army-Continued.

May Hardin, Atlanta, Ga.
William T. Heilman, supervisor of gardens, Columbus, Ohio.
John A. Hollinger, supervisor of gardening, Pittsburgh, Pa.
D.A. Huddleston, Corpus Christi, Tex.
Fred H. Ives, head of the department of agriculture in the state normal school, Canyon City, Tex,
Karl Kessell, Johnstown, Pa.
Van Evrie Kilpatrick, supervisor of school gardens, New York, N. Y.
Julips Kuhnert, Ithaca, N. Y.
Alice T. Lee, garden supervisor, Lowell, Mass.
Orton Lowe, assistant superintendent of schools, Pittsburgh, Pa.
Donald J. McIntyre, supervisor of school gardens, Portland, Me.
Mrs. John McSorley, Greensboro, N.C.
W. H. D. Meier, State normal school, Framingham, Mass.
Horard A. Newton, supervisor of gardens, New Haven, Conn.
Wesley A, O'Leary, assistant commissioner of education, Trenton, N. J.
Joshua H. Paul, professor of nature study, University of Utah, Salt Lake City, Utah,
Amos Gartside Pennell, garden supervisor, Bloomfield, N.J.
Jessie Peters, Lynchburg, Va.
Warren A. Roe, supervisor of school gardens, Newark, N.J.
Jane C. Roth, Brooklyn, N. Y.
C. Howard Schartow, supervisor of school gardens, Tacoma, Wash.
Elmer Everett Smith, Birmingham, Ala.
Levi J. Ulmer, central State normal school, Lockhaven, Pa.
Mable J. Weekes, garden supervisor, Waltham, Mass.
L. W. Welch, garden supervisor, Long Beach, Cal.
George H. Whitcher, Concord, N. H.
8.C. Wilson, normal institute, Huntsville, Tex.
Paul Wipprecht, Houston, Tex.
Frank E. Wolfe, municipal recreation director, South Bend, Ind.
Gertrude Wright, Chattanooga, Tenn.

Emilie Yunker, supervisor of school gardens, Louisville, Ky. 5. City school systems:

William H. Hand, superintendent of schools, Columbus, s.c.
Edwin M. Hopkins, professor of English, University of Kansas, Lawrence, Kans.
James F. Hosic, Chicago Normal College, Chicago, Ill.
Clarence D. Kingsley, agent State board of education, Boston, Mass.
Ervin E. Lewis, professor of education, University of Iowa, Iowa City, Iowa.
Eugene M. Phillips, high school inspector, State department of publicinstructions, St. Paul, Minr.
John H. Phillips, State superintendent of schools, of Birmingham, Ala.
W. H. Pittman, chief clerk, State department of public instruction, Raleigh, N.C.
Fred N. Scott, professor of rhetoric, University of Michigan, Ann Arbor, Mich.
F. E. Spaulding, superintendent of schools, Cleveland, Ohio.

Ambrose L. Suhrie, principal normal training school, Cleveland, Ohio. 6. Commercial education:

Stuart Daggett, professor of railway economics, University of California, Berkeley, Calif.
Oscar E. Olin, professor of economics, Municipal University, Akron, Ohio.

Frederick B. Robinson, College of the City of New York, New York, N. Y. 7. Americanization:

Herbert Kaufman, Washington, D. C.

Max Loeb, chairman of the Illinois State Americanization Committee, Chicago, Ill. & University extension:

J.J. Pettijohn, director division of university'extension, Bloomington, Ind.
O. E. Klingaman, dirxtor division of university extension, University of Iowa, Iowa City, Iowa.
F.W. Reynolds, director division of university extension, University of Utah, Salt Lake City, Utah.

Edith E. Huntington, University of Indiana, Bloomington, Ind. 9. Visual instruction:

William H. Dudley, Madison, Wis. 10. Library serice:

Edith Guerrier, librarian, Boston Public Library, Boston, Mass. 11. Kindergarten:

Nina C. Vandewalker, State normal school, Milraukee, Wis.

Lucy Wheelock, Boston, Mass. 12. Home education:

Richard Burton, professor of English, University of Minnesota, Minneapolis, Minn.
Mrs. Hannah K. Schoff, Philadelphia, Pa.

« PrejšnjaNaprej »