Molnik pri Ljubljani v starejši železni dobi

Sprednja platnica
Sneža Tecco Hvala
Založba ZRC, 10. jun. 2017 - 272 strani

Arheološko najdišče na hribu Molnik v zaledju Ljubljane je že dolgo znano. Sistematične raziskave so potekale v 80. in 90. letih dvajsetega stoletja, vodil pa jih je arheolog Ivan Puš, nekdanji sodelavec Mestnega muzeja v Ljubljani. Na samem vrhu hriba so ohranjeni nasipi in naselbinske terase, v bližnji okolici so bili na petih mestih odkriti plani in gomilni pokopi iz starejše železne dobe ter nekaj najdb iz poznejšega časa.

Monografija predstavlja rezultate terenskih raziskav in analiz najdišča, ki je bilo v starejši železni dobi mejna postojanka dolenjske halštatske skupnosti. Opremljena je s številnimi kartografskimi prikazi, načrti, preglednicami in dokumentarnimi fotografskimi posnetki, celoten fond najdb pa je predstavljen v risbah na tablah.

Kulturno-historično ovrednotenje molniških najdb bogati razumevanje dogajanj v obdobju med 8. in 4. st. pr.n.št. na prostoru današnje Slovenije. V tretjem delu knjige je dopolnjeno z rezultati antropoloških, arheoozooloških, arheobotaničnih in radiokarbonskih analiz ter spektrografske analize materiala izbranih predmetov, ki dajejo celovitosti obravnave dodatno težo.

 

Vsebina

Uvod
9
Topografski oris
11
Potek raziskovanj
17
Naselje na Molniku
19
Grobišča
23
Zančilnosti grobišč in načini pokopavanja
79
Grobovi iz starejšega Ha obdobja
89
Grobovi iz mlajšega Ha obdobja
109
Raztresene najdbe v gomilah in njihov značaj
119
Kulturna in družbena identiteta
125
The Iron Age site at Molnik near Ljubljana
131
Literatura Bibliography
171
Naravoslovne analize Naturalscience analyses
179
Table Plates
227
Seznam avtorjev List of contributors
272
Avtorske pravice

Pogosti izrazi in povedi

Bibliografski podatki