Slike strani
PDF
ePub

EDWARD BYRON REUTER, Sociology.

A.B. University of Missouri, 1910; A.M. (ibid.), 1911.

AGNES RUTHERFORD RIDDELL, Romance.

A.B. University of Toronto, 1896; A.M. (ibid.), 1897.

MABEL LEWIS ROE, Botany.

A.B. Vassar College, 1903; S.M. University of Chicago, 1914. FRED TERRY ROGERS, Physiology.

A.B. Baylor University, 1911.

ELLA ELIZABETH RUEBHAUSEN, German.

A.B. University of Wisconsin, 1903. EDWIN CHRISTIAN SCHMITT, Anatomy.

A.B. University of Kansas, 1912. BENJAMIN E. SHACKELFORD, Physics.

A.B. University of Missouri, 1912; A.M. (ibid.), 1913. JESSIE MAY SHORT, Astronomy.

A.B. Beloit College, 1900.

OSCAR WILLIAM SILVEY, Physics.

A.B. Indiana University, 1907; A.M. (ibid.), 1910.

ARTHUR WAKEFIELD SLATEN, New Testament.

A.B. William Jewell College, 1908; D.B. Rochester Theological Seminary, 1912. FRED SMITH, Greek.

A.B. University of Chicago, 1909.

LUTHER CROCKER SNIDER, Geology.

A.B. Indiana University, 1908; A.M. (ibid.), 1909.

JESSE FREDERICK STEINER, Practical Sociology.

A.B. Heidelberg University, 1901; A.M. Harvard University, 1913.

HELEN FLORENCE STEPHENSON, English.

A.B. Oberlin College, 1908; A.M. University of Chicago, 1913.

LAWRENCE WARDELL Swan, Education.

A.B. Miami University, 1907.

VIVIAN OURAY TANSEY, Geology.

S.B. University of Chicago, 1913.

HELEN TREDWAY, Chemistry.

A.B. Bryn Mawr College, 1911; A.M. (ibid.), 1912.

HENDRIK JAN GYSBERT VAN ANDEL, History.

A.B. University of Chicago, 1914.

ARTHUR GIBSON VESTAL, Botany.

A.B. University of Illinois, 1911; A.M. (ibid.), 1913.

ADDIE GRACE WARDLE, Religious Education.

A.B. University of Chicago, 1909.

MORRIS MILLER WELLS, Zoology.

S.B. University of Chicago, 1912.

PHOEBE ANNA WHITE, Latin.

A.B. Kingfisher College, 1904; A.M. Leland Stanford Junior University, 1914. WALTER TICHNOR WHITNEY, Physics.

S.B. Pomona College, 1910; S.M. (ibid.), 1912.

DERWENT STAINTHORPE WHITTLESEY, History.

Ph.B. University of Chicago, 1913.

ELIZA GREGORY WILKINS, Greek.

A.B. Wellesley College, 1900.

STERLING PRICE WILLIAMS, Philosophy.

S.B. Polytechnic College, 1908; A.M. University of Texas, 1909.

ELIZABETH WILLSON, English.

Ph.B. University of Chicago, 1910.

WALTER BYRON WILSON, Geology.

A.B. University of Missouri, 1913.

CHARLES HENRY YEATON, Mathematics.

A.B. Bowdoin College, 1908; A.M. Harvard University, 1909.

HARTIE EMIL ZABEL, German.

A.B. University of Minnesota, 1907; A.M. (ibid.), 1913.

SCHOLARS APPOINTED FOR THE YEAR 1913-14

I. GRADUATE SCHOLARS

APPOINTED FOR EXCELLENCE IN THE WORK OF THE SENIOR COLLEGES

THEODORE WILBUR ANDERSON, A.B., History.

EDITH LEONORE BRADLEY, S.B., Zoology.

FRANK EMERSON BROWN, S.B., Chemistry.

JOHN BENNET CANNING, PH.B., Political Economy.

ESTHER LOUISE DEVIN, PH.B., German.

CLINTON ORR DICKEN, S.B., Chemistry (resigned).

LEO SYLVESTOR GLEICHAUF, S.B., Bacteriology.

WILLIAM LE ROY HART, S.B., Mathematics.

HARRY LEE HUBER, S.B., Anatomy.

EDNA HILDEGARD KRON, A.B., Latin.

CLIFFORD LITTELL LA DUC, PH.B., Philosophy.

ANNA ELIZABETH MOFFET, PH.B., Household Administration (resigned). WILLIAM ALBERT SCHNEIDER, S.B., Chemistry (resigned).

BRUCE ADAMS STICKLE, S.B., Geography (resigned).

VIVIAN OURAY TANSEY, S.B., Geology.

ARDIS ETHELYN THOMAS, S.B., Physics.

FRED THEODORE ULLRICH, S.B. in Education, Botany.
ELSA WERTHEIM, PH.B., Political Science.

ADELE WHITNEY, PH.B., Botany (resigned).

II. SENIOR COLLEGE SCHOLARS

APPOINTED FOR EXCELLENCE IN THE WORK OF THE JUNIOR COLLEGES

ISRAEL ALBERT BARNETT, Mathematics.

ROSALIE JOSEPHINE BONEM, German.

[blocks in formation]

III. JUNIOR COLLEGE SCHOLARS

APPOINTED FOR EXCEPTIONAL ABILITY IN THE WORK OF THE FIRST YEAR

[blocks in formation]

APPOINTED FOR EXCELLENCE IN THE WORK OF THE COLLEGE OF COMMERCE AND ADMINISTRATION

[blocks in formation]

SALLIE STERLING RUST (University High School), Enos M. Barton Scholarship. CHARLES FRANCIS GRIMES, Chicago Scholarship.

DOROTHEA ANNA BUNGE, Colby Scholarship.

HAROLD BENJAMIN FRANKLIN, Colby Scholarship.
HELEN DEANE INNES, Colby Scholarship.
HARRIET WINIFRED JONES, Colby Scholarship.
LELA MERRIAM, Colby Scholarship.

JOHN GURNEY BURTT, John Crerar Scholarship.
WILLIAM EDWARD GOODMAN, John Crerar Scholarship.
JEANETTE DURYEA HARVEY, Zwinglius Grover Scholarship.
ISADOR MICHAEL LEVIN, Walter D. Löwy Scholarship.
AUGUSTUS KENT SYKES, Henry C. Lytton Scholarship.
BERTHA KAPLAN, Marie J. Mergler Scholarship.
OWEN DERRIE FLEENER, G. A. Pillsbury Scholarship.
PERCIVAL BAILEY, Joseph Reynolds Scholarship.
HOLLY REID BENNETT, Joseph Reynolds Scholarship.
REGINALD SAXON CASTLEMAN, Joseph Reynolds Scholarship.
LESTER REYNOLDS DRAGSTEDT, Joseph Reynolds Scholarship.
MILTON THEODORE HANKE, Joseph Reynolds Scholarship.
GEORGE LOUIS OTTO MAYER, Joseph Reynolds Scholarship.
JACOB MEYER, Joseph Reynolds Scholarship.

ABRAHAM RICHARD MILLER, Joseph Reynolds Scholarship.
LATHROP EMERSON ROBERTS, Joseph Reynolds Scholarship.
LEROY HENDRICK SLOAN, Joseph Reynolds Scholarship.

HENDRIK JAN GYSBERT VAN ANDEL, Joseph Reynolds Scholarship.

Julius Rosenwald Prize.

VICTOR LUCAS WOOTEN, Joseph Reynolds Scholarship.
IRMA HANNAH Gross, Jacob Rosenberg Scholarship.
WILLARD EARL ATKINS, First
ISADOR HYMAN TUMPOWSKY, Second
Zena GLICK KROGER, Scammon Scholarship.
ALICE MARJORY Waits, Lillian Gertrude Selz Scholarship.
Rose LEE, Elbert H. Shirk Scholarship.
HIRSCH HOOTKINS, Charles H. Smiley Scholarship.
MABEL ABI DE LA MATER, Henry Strong Scholarship.
EDWARD RETICKER, Henry Strong Scholarship.
EARLE ASTOR SHILTON, Henry Strong Scholarship.
CHARLOTTE MELINA VIALL, Henry Strong Scholarship.
JOSEPH LEVIN, Harold H. Swift Scholarship.
Anna HARRIET BLAKE, Fannie C. Talcott Scholarship.
Maud Romana CAVANAGH, Fannie C. Talcott Scholarship.
LAURA Hatch, Fannie C. Talcott Scholarship.
MILDRED JESSIE ROBERTS, William A. Talcott Scholarship.
ISABEL SEYMOUR SMITH, William A. Talcott Scholarship.
ELIZABETH DRAYER CROWE, Tilton Scholarship.
MAY VICTORIA ELIZABETH BLODGETT, Katharine M. White Scholarship.
MARGUERITE RUTH MILLER, Katharine M. White Scholarship.
BERTHA MORRIS PARKER, Katharine M. White Scholarship.

COLLEGE MARSHALS, 1913–14

EARLE ASTOR SHILTON, Head Marshal BENJAMIN VICTOR COHEN

RUDY DOLE MATTHEWS
MERLE CROWE COULTER

NELSON HENRY NORGREN
WILLARD PETTINGILL DICKERSON RODERICK PEATTIE
JOHN ASHBELL GREENE

ERNEST ROBERT REICHMANN ERLING HJORTHOJ LUNDE

ALEXANDER MACQUEEN SQUAIR WILLIAM HEREFORD LYMAN

COLLEGE AIDES, 1913–14 CORNELIA MORGAN BEALL

HELENE POLLAK ARLINE HENRIETTA BROWN

MARGARET RHODES SUZANNE FISHER

MARGARET GLADYS RIGG8 MARY LETITIA FYFFE

HARRIET MCKEY TUTHILL RUTH HOUGH

CHARLOTTE MELINA VIALL

« PrejšnjaNaprej »